Инструменти за проследяване на бедствия

• от

Проследяването на бедствия е част от предоставянето на актуални и точни новини. Дали става въпрос за природни катастрофи, хуманитарни кризи или извънредни ситуации, журналистите разчитат на специализирани инструменти, които им помагат да събират информация и да информират обществеността. В тази публикация ще ви предоставя множество инструменти, които да ви помогнат в ситуации, свързани с природни бедствия.

© Pixabay

NASA Worldview (https://worldview.earthdata.nasa.gov) - сателитни изображения, които показват какво се случва по света. Това приложение с отворен код от ESDIS на НАСА предоставя възможност за интерактивно разглеждане на над 1000 глобални слоя сателитни изображения с пълна разделителна способност и след това за изтегляне на основните данни. Много от слоевете с изображения се актуализират ежедневно и са налични в рамките на три часа след наблюдението - по същество показват цялата Земя така, както изглежда "точно сега". Това подпомага критични по отношение на времето области на приложение, като управление на горски пожари, измерване на качеството на въздуха и мониторинг на наводненията. Арктически и антарктически изгледи на много продукти също са на разположение за перспектива на "цялото земно кълбо". Вече са налични и слоеве с геостационарни изображения. Те се предоставят на десетминутни интервали за последните 90 дни. Тези изгледи на цялото полукълбо позволяват почти в реално време да се наблюдават промените, които се случват в по-голямата част от света. Преглеждането на изображенията от таблети и смартфони обикновено се поддържа за мобилен достъп до изображенията.

earth.nullschool.net (https://earth.nullschool.net/) е услуга, която визуализира движението на въздуха и водата по света в реално време. Тя използва данни от метеорологични спътници и наземни станции, като показва: скоростта и посоката на вятъра; температурата на морската повърхност; позицията и движението на облаците.

GDACS (https://gdacs.org/) е карта на Глобалната система за предупреждение за бедствия. Съвместна инициатива на Службата на ООН за координация на хуманитарните въпроси (OCHA) и Европейската комисия.

Карта на събитията RSOE-EDIS (https://rsoe-edis.org/eventMap) - информационно табло в реално време обобщава съобщения за пожари, торнадо, земетресения, бедствия и извънредни ситуации.

Fire MAP NASA (https://firms.modaps.eosdis.nasa.gov/map/) - проект на НАСА, насочен към пожари и други топлинни аномалии. Получава данни от спътниците VIIRS и MODIS, които се актуализират ежедневно.

tertremo Карта на земетресенията в реално време

Проследяване на земетресения (Earthquake Track),

Земетресения USGS

Месечни земетресения на USGS - регистрират земетресения, чиито данни са събрани от мрежата от сензори на Геологическата служба на САЩ (USGS).

Колекция от спътникови изображения за сравняване на промените на определени места преди и след значими събития (пожари, войни, наводнения, миграция на животни и др.).