Новината в рамка. Какво е фрейминг?

• от

В днешния забързан свят на информация представянето на новините играе решаваща роля за формирането на нашето разбиране за текущите събития. Един от най-влиятелните похвати в отразяването на новините е рамкирането (Framing).

Рамкирането включва целенасочен подбор и представяне на новините по начин, който влияе върху начина, по който аудиторията ги възприема. Това е мощен инструмент, използван от медиите за формиране на общественото мнение и насочване на вниманието към конкретни аспекти на дадена история. В тази статия ще разгледаме концепцията за рамкирането, различните му видове и ще дадем примери, за да илюстрираме как то може да повлияе на разбирането ни за новините.

Рамкирането е фин, но широко разпространен аспект на новинарските репортажи, който може значително да повлияе на начина, по който възприемаме и тълкуваме информацията. Журналистите, редакторите и новинарските организации правят избор как да рамкират дадена история въз основа на няколко фактора, включително редакционната си позиция, целевата аудитория и цялостния разказ, който искат да предадат.

Рамкиране на акцента

Подчертаването на акцентите включва подчертаване на определени аспекти или гледни точки на новинарската история, като същевременно се омаловажават други. Този тип рамкиране може да доведе до пристрастно виждане на даден проблем. Например, разгледайте отразяването на протест:

Положителен акцент:

"Мирни протестиращи се застъпват за социална промяна"

Негативен акцент:

"Насред протестите избухват жестоки безредици"

Рамкиране на проблема

Рамкирането на проблема включва определянето на централния проблем или въпрос в рамките на една новина. Начинът, по който даден проблем е формулиран, може да окаже значително влияние върху общественото мнение и политическите решения.

Например изменението на климата може да бъде формулирано като:

"Изменението на климата: Глобална криза, изискваща незабавни действия".
"Изменението на климата: Противоречив въпрос с различни научни становища"

Тези две рамки представят много различни гледни точки за спешността от справяне с изменението на климата.

Визуално рамкиране

Визуалното рамкиране включва използването на изображения, графики и видеоклипове, за да се предаде определено послание. Една новина за природно бедствие може да бъде оформена по различен начин, като се покажат изображения на разрушения или изображения на спасителни дейности. Визуалните материали могат да предизвикат силни емоционални реакции и да повлияят на възприятията.

Примери

Политика

По време на предизборните сезони политическите кандидати често се рамкират по специфичен начин, за да повлияят на възприятията на избирателите. Силните страни на кандидата могат да бъдат изтъкнати в една история, докато слабите му страни се подчертават в друга. Това може да формира общественото мнение и да повлияе на изборните резултати.

Криминална хроника

Когато отразяват криминален инцидент, медиите могат да го представят като изолиран случай или като част от по-голям модел на престъпление. Този избор може да повлияе на общественото възприемане на сигурността в дадена общност.

Икономически новини

Икономическите новини могат да бъдат формулирани положително, за да повишат доверието на потребителите, или отрицателно, за да създадат усещане за икономическа нестабилност. Например съобщенията за покачване на цените на акциите могат да бъдат формулирани като признак за здрава икономика или като резултат от неравенство в доходите.

Въздействие

Рамкирането е мощен инструмент, който може да формира общественото мнение, да влияе върху политическите решения и да повлияе на обществените нагласи. От съществено значение за потребителите на новини е да са наясно с техниките на рамкиране и да анализират критично новините от различни източници, за да получат по-задълбочено разбиране на проблемите.

Рамкирането е неразделна част от новинарските репортажи и оказва значително влияние върху начина, по който възприемаме и интерпретираме текущите събития. Като разбираме различните видове рамкиране и внимаваме за присъствието им в новинарските истории, можем да станем по-информирани и критични потребители на информация.

От решаващо значение е да се търсят различни гледни точки и да се ангажираме с медийна грамотност, за да се ориентираме ефективно в сложния пейзаж на новините.

Framing (social sciences) - Wikipedia

en.wikipedia.org/wiki/Framing_(social_sciences)

В социалните науки рамкирането включва набор от концепции и теоретични перспективи за това как индивидите, групите и обществата организират, възприемат и общуват за реалността. Рамкирането може да се прояви в мисленето или в междуличностната комуникация. Рамките в мисленето се състоят от умствени представи, интерпретации и опростявания на реалността. Рамките в общуването се състоят от комуникация на рамки между различни участници. Рамките са ключов компонент на социологията, която изучава социалното взаимодействие между хората. Рамките са неразделна част от ежедневното предаване и обработване на данни. Успешните техники за рамкиране могат да се използват за намаляване на двусмислието на неосезаеми теми чрез контекстуализиране на информацията по такъв начин, че получателите да могат да я свържат с това, което вече знаят.

wikipedia.org

News Framing Effects

www.google.bg/books/edition/News_Framing_Effects/TnxqDwAAQBAJ?hl=en&gbpv=1&printsec=frontcover

News Framing Effects е ръководство за теорията за ефектите от рамкирането, една от най-известните теории в областта на медиите и комуникациите. Вкоренена както в психологията, така и в социологията, теорията за ефектите от рамкирането описва способността на новинарските медии да влияят върху нагласите и поведението на хората чрез едва доловими промени в начина, по който отразяват даден проблем. Книгата дава експертен коментар на това сложно теоретично понятие, заедно с практически указания как да се прилага в изследванията.